O nás

Bylinná valašská sušírna svatého Františka

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce, bělokarpatské louky a naše kamenité, na vysokém kopci rozeseté políčka pro byliny a jedlé květy. To je ten náš milovaný kousek krajiny, kde všechno od nás vzniká a vlastně i my dva…
My dva jsme Radek a Zuzka. V tomto  jihovalašském kraji v nejsevernější části Bílých Karpat  jsme se narodili a vyrostli. Pohoří Bílé Karpaty je ve světě známé svými bohatými květnatými loukami. Jih Valašska byl naopak v 19. století věhlasně známý svými početnými sušírnami a prodejem kvalitního sušeného ovoce.  Naše rodiny zde mají hluboké kořeny a asi i díky tomu, bylo naším snem navázat a pokusit se obnovit to, co zde dříve bylo tradiční, věhlasné  a mělo to smyl.
Máme rádi přírodu, aktivně ji chráníme a chtěli bychom i naše pěstování, výrobu i prodej, se snažit co nejvíce skloubit s harmonií přírody. Ekologicky hospodařit je pro nás samozřejmost. Jsme certifikováni jako ekologické zemědělství BIO.
Máme rádi i historii a tradice, je to náš koníček, kterému věnujeme hodně času. Díky tomu jsme se pustili v roce 2014 i do přemístění a záchrany již naší historické dřevěné sušírny ovoce, které hrozil jistý zánik a byla doslova na spadnutí. Dalo nám to spoustu práce, ale dnes jsme na ni pyšní, protože díky ní můžeme nasušit přirozeným a pro ovoce šetrným způsobem vzácné tradiční sušené ovoce a při použití velmi mírných teplot i naše bylinky.
Naším hlavním zaměřením je ovšem pěstování, sběr a zpracování bylin a to v certifikované kvalitě BIO. Byliny pěstujeme na ploše cca 7000 m2. Zajímavostí je i pěstování jedlých květů, které společně s čerstvými bylinami a menším množstvím zeleniny rozvážíme těm nejkvalitnějším restauracím v kraji. Byliny zpracováváme do forem různých velmi kvalitních bylinných výrobků. Jednak pro lázeňství, fyzioterapety, maséry, tak i ve formě jiných výrobků pro gastro provozy, nebo domácí užití.
IMG_4061Koncem roku 2018 jsme v blízkosti našich bylinných polí dokončili i malý dům s podnikovou provozovnou.
Naším cílem je přistupovat k naší práci a výrobkům co nejvíce poctivě, precizně a na základě starých osvědčených zkušeností a ruční práce.  Důležité pro nás je, že si vše sami vypěstujeme, nasbíráme, usušíme i zabalíme a mohli tak ručit za naši kvalitu a být tak i sami s výrobkem spokojení. K tomu nám pomáhá i celá naše rodina a přes léto i několik pomocníků.  Žene nás touha a nadšení do naší práce, chtěli bychom Vám dělat radost. Držte nám, prosíme, palce:-)

 

 

 

 

některé z našich zoraných políček pro bylinysázení políčkamesicekIMG_4684 IMG_4784  IMG_4776

O Zuzce

028Pocházím z Poteče u Valašských Klobouk. Valašský kraj mám velice ráda a nedokážu si představit život někde jinde. Už od malička jsem se ráda potulovala po venku, ale myslím si, že mou lásku k přírodě probudil tatínek, a to tím, že mě v dětství začal brávat na trampská táboření.
Studovala jsem Střední školu zemědělskou a přírodovědnou v Rožnově pod Radhoštěm obor ekologie a ochrana životního prostředí. Pak jsem nastoupila na MZLU v Brně na bakalářský obor Krajinářství. Časem jsem ale zjistila, že to není to, co bych chtěla v životě dělat  a velké město už vůbec ne. Pořád mě to táhlo domú na Valachy, do přírody a mezi mé oblíbené louky.
S Radkem jsme  společně rekonstruovali starou roubenou sušírnu. Naše životní cesta mě rovněž zavála do Norska, kde jsme pracovali na zelenino – bylinkové farmě.  Již několik let usilovně pracujeme na našich bylinkových políčkách, sadu a vytváření zázemí pro naši firmičku a místo pro náš společný život.
Mimo jiné jsem také člen občanského sdružení Dokopy. Občas mě můžete najít rovněž mezi trampy nebo u příležitosti našich valašských tradic.  Nyní se starám o naše dvě malé děti, Emilku a Dominika.

O Radkovi

radekJsem z Vlachovic u Valašských Klobouk a jak říkám „su hrdý vlachovjan“.  Pocházím z rodinné  bednářské rodiny, kdy už i můj prapraděda se věnoval tomuto vzácnému řemeslu. V dnešní době se mu stále společně věnuje můj otec, bratři, i „strýcové“. Já jsem se vydal trošičku odlišnou cestou.  V dětství jsme jezdili  předvádět naše řemeslo do Valašského muzea, po  vyhlášených jarmarcích a různých akcích a tak asi i proto jsem se více zajímal o věci, které většině mých vrstevníků v té době nic neříkali.
Jako každý v naší rodině, tak i já jsem se vyučil truhlářem ve Valašském Meziříčí a pokračoval v oboru Nábytkářství. Pak jsem nastoupil na MZLU v Brně na bakalářský a následně inženýrský obor  Vývoj a tvorba nábytku, který jsem poměrně  s velkým úspěchem dokončil. Přestože mě studium bavilo, táhlo mě neustále k nám na Valašsko. Kromě rodiny, přátel a domova, jsem zde na starost měl i moje stádečko ovcí, na které jsem se vždy těšil.  Ve čtvrtém ročníku jsem po 2 roky začal pracovat jako externí redaktor pro odborný časopis Truhlářské Listy.  I celá má tvorba byla často ovlivněná folklórem a Valašskem. Dle reakcí byla poměrně úspěšná, moje práce byly vystaveny i na velkých výstavách  a několikráte se o moje práce zajímali i média. Největší ohlas sklidila moje práce inspirovaná starým lůžkem z Valašska, pojmenované Prašťák z loubkovým výpletem.  Tomuto lůžku se výrazně věnoval i televizní pořad Designtrend a bylo například vystaveno i ke příležitosti návštěvy Prince Charlese.  Mým snem ale přestávala být vize nábytkového designéra, ale spíše „malého valašského hospodáře“, u kterého se mě zdá, práce pro krajinu, mnohem přínosnější.
Po studiu jsem se několik měsíců podílel na výzkumu lidové architektury na Východní Moravě, pro VUT Brno, což byl kromě přírody a hospodaření, můj další velký koníček, kterým byla a je i historie a etnografie. V roce 2010 jsem nastoupil do nábytkářské firmy EDEL, kde jsem po tři roky pracoval jako konstruktér a návrhář čalouněného nábytku. V tom roce jsme společně s kamarády založili Občanské sdružení Dokopy. Naším cílem je pomáhat a snažit se, v rámci volného času, zlepšovat celkový stav přírody, kultury, tradic, udržitelného rozvoje a duchovních hodnot na Valašsku. Díky aktivním členům a pomoci Boží, se nám podařilo a daří vytvořit a zrealizovat spoustu projektů a akcí. Dokopy nám bere hodně času, ale dává i hodně radosti.
Mojím největším potkaným štěstím a láskou, je ale má manželka Zuzka. V létě v roce 2013 jsme se rozhodli, že se začneme postupně věnovat tomu,  co bylo a je naším snem. Vydali jsme se na zkušenou do Norska, kde jsme po dvě léta pracovali na zeleninové farmě a  následně na malé zeleninové a bylinné ekologické farmě…  Po svém návratu jsme se pořádně pustili do prací na našem zakoupeném pozemku v kopci nad Vlachovicemi, kterému se říká Hájek. Zrekonstruovali a zachránili valašskou roubenou sušírnu na ovoce, pustili se do výsadby bylinných políček, sadu a stavení zázemí pro naši malou firmičku a místa pro náš domov.  Od roku 2014 do konce roku 2018 jsem byl i neuvolněným zástupcem starosty v Obci Vlachovice.
Od začátku roku 2019 se již naplno věnuji naší Sušírně sv. Františka.