O nás

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a naše chudé, kamenité,  rozeseté políčka pro byliny a jedlé květy, naší  bylinné farmy. Malá, ale moderně vybavená valašská provozovna a všude přítomná omamná bylinná vůně. To je ten náš milovaný kousek „vlachovské” krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Každý z nás má na výběr jakými cestami života se vydá, čím se chce obklopit a co po něm zůstane.
Naše cesta vede úzkou horskou pěšinkou, plnou zkoušek, nových výzev, nepříjemných pádů, ale
i úplně nových pohledů, které nás mění a dávají radost a inspiraci.

Citlivost a naslouchání přírodě, poctivost a maximální kvalita, 100% malá ruční výroba, tradice
i nové nápady, odpovědnost vůči lidem i přírodě a radost v našich výrobcích. To je to, co je pro nás důležité a o co se v Květomluvě snažíme. Proto si, pokud možno, vše ručně pěstujeme, nebo sbíráme v přírodě sami. Bylinky jsou nejen v certifikované BIO kvalitě, ale jsou především hlavně naše, z jihu Valašska z nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty.

Vše si sami zpracováváme a vyrábíme. Celá naše výroba i použité obaly
jsou dělány tak, aby co nejméně poškozovaly životní prostředí. V našich výrobcích používáme jen to nejkvalitnější a snažíme se je v mnohém dělat jinak a lépe než je zvykem. Některé z našich výrobků jsou v limitovaném počtu. Je to z důvodu, že množství
námi vypěstovaných nebo posbíraných valašských bylin je omezené a u některých výrobků
se používají jen čerstvé byliny.

Vyzkoušejte naše výrobky, bude nám ctí a snad Vám, nebo Vašim blízkým opravdu udělají radost. Zároveň Vás srdečně zveme k nám do Vlachovic, přijďte se podívat, kde bylinky pěstujeme, zpracováváme a kde vše pro Vás vzniká. Těšíme se na Vás.

video o nás: https://www.youtube.com/channel/UCxwY8nnqV13s65iI8XyZDIg

 

 

 NĚCO NAVÍC O NÁS:

O Zuzce

028Pocházím z Poteče u Valašských Klobouk. Valašský kraj mám velice ráda a nedokážu si představit život někde jinde. Už od malička jsem se ráda potulovala po venku, ale myslím si, že mou lásku k přírodě probudil tatínek, a to tím, že mě v dětství začal brávat na trampská táboření.
Studovala jsem Střední školu zemědělskou a přírodovědnou v Rožnově pod Radhoštěm obor ekologie a ochrana životního prostředí. Pak jsem nastoupila na MZLU v Brně na bakalářský obor Krajinářství. Časem jsem ale zjistila, že to není to, co bych chtěla v životě dělat  a velké město už vůbec ne. Pořád mě to táhlo domú na Valachy, do přírody a mezi mé oblíbené louky.
S Radkem jsme  společně rekonstruovali starou roubenou sušírnu. Naše životní cesta mě rovněž zavála do Norska, kde jsme pracovali na zelenino – bylinkové farmě.  Již několik let usilovně pracujeme na našich bylinkových políčkách, sadu a vytváření zázemí pro naši firmičku a místo pro náš společný život.
Mimo jiné jsem také člen občanského sdružení Dokopy. Občas mě můžete najít rovněž mezi trampy nebo u příležitosti našich valašských tradic.  Nyní se starám o naše dvě malé děti, Emilku a Dominika.

O Radkovi

radekJsem z Vlachovic u Valašských Klobouk a jak říkám „su hrdý vlachovjan“.  Pocházím z rodinné  bednářské rodiny, kdy už i můj prapraděda se věnoval tomuto vzácnému řemeslu. V dnešní době se mu stále společně věnuje můj otec, bratři, i „strýcové“. Já jsem se vydal trošičku odlišnou cestou.  V dětství jsme jezdili  předvádět naše řemeslo do Valašského muzea, po  vyhlášených jarmarcích a různých akcích a tak asi i proto jsem se více zajímal o věci, které většině mých vrstevníků v té době nic neříkali.
Jako každý v naší rodině, tak i já jsem se vyučil truhlářem ve Valašském Meziříčí a pokračoval v oboru Nábytkářství. Pak jsem nastoupil na MZLU v Brně na bakalářský a následně inženýrský obor  Vývoj a tvorba nábytku, který jsem s  úspěchem dokončil… Přestože mě studium bavilo, táhlo mě neustále k nám na Valašsko. Kromě rodiny, přátel a domova, jsem zde na starost měl i moje stádečko ovcí, na které jsem se vždy těšil.  Ve čtvrtém ročníku jsem po 2 roky začal pracovat jako externí redaktor pro odborný časopis Truhlářské Listy.  I celá má tvorba byla často ovlivněná folklórem a Valašskem. Dle reakcí byla poměrně úspěšná, moje práce byly vystaveny i na velkých výstavách  a několikráte se o moje práce zajímali i média. Největší ohlas sklidila moje práce inspirovaná starým lůžkem z Valašska, pojmenované Prašťák z loubkovým výpletem.  Tomuto lůžku se výrazně věnoval i televizní pořad Designtrend a bylo například vystaveno i ke příležitosti návštěvy Prince Charlese.  Mým snem ale přestávala být vize nábytkového designéra, ale spíše „malého valašského hospodáře“, u kterého se mě zdá, práce pro krajinu, mnohem přínosnější.
Po studiu jsem se několik měsíců podílel na výzkumu lidové architektury na Východní Moravě, pro VUT Brno, což byl kromě přírody a hospodaření, můj další velký koníček, kterým byla a je i historie a etnografie. V roce 2010 jsem nastoupil do nábytkářské firmy EDEL, kde jsem po tři roky pracoval jako konstruktér a návrhář čalouněného nábytku. V tom roce jsme společně s kamarády založili Občanské sdružení Dokopy. Naším cílem je pomáhat a snažit se, v rámci volného času, zlepšovat celkový stav přírody, kultury, tradic, udržitelného rozvoje a duchovních hodnot na Valašsku. Díky aktivním členům a pomoci Boží, se nám podařilo a daří vytvořit a zrealizovat spoustu projektů a akcí.
Mým největším potkaným štěstím a láskou, je ale má manželka Zuzka. V létě v roce 2013 jsme se rozhodli, že se začneme postupně věnovat tomu,  co bylo a je naším snem. Vydali jsme se na zkušenou do Norska, kde jsme po dvě sezony pracovali na zeleninové farmě a  následně na malé zeleninové a bylinné ekologické farmě…  Po svém návratu jsme se pořádně pustili do prací na našem zakoupeném pozemku v kopci nad Vlachovicemi, kterému se říká Hájek. Zrekonstruovali a zachránili valašskou roubenou sušírnu na ovoce, pustili se do výsadby bylinných políček, sadu a stavení zázemí pro naši malou firmičku a místa pro náš domov.  Od roku 2014 do konce roku 2018 jsem byl i neuvolněným zástupcem starosty v Obci Vlachovice.
Od začátku roku 2019 se již naplno věnuji naší Květomluvě, která se dříve nazývala Sušírna sv. Františka. Rozhodli jsme se změnit jméno naší firmy, které by lépe vypovídalo o nás a naší malé rodinné firmičce. Nové výrobky již nesou nové jméno – KVĚTOMLUVA.

 

Těšíme se na novou éru – KVĚTOMLUVA od Fryzelkú. Kéž Vám i Vašim blízkým budou naše výrobky dělat radost a budeme šířit její dobré jméno.