Používáme jen naše vypěstované, nebo posbírané byliny!

V dnešní době se již hodně lidí zajímá o to, jaké potraviny, zeleninu a ovoce kupuje. A je to dobře! Minimálně ti z nás,  které zajímá „zdravější“ životní styl a není jim jedno v jakém prostředí žijeme, již alespoň přemýšlí, kde co rostlo, čím bylo hnojeno, odkud má kus masa na oběd a podobně.

Hodně často s manželkou přemýšlíme, jestli tak lidé uvažují i nad vznešenou surovinou, tak vyloženě čistě a přírodně působící jako jsou BYLINY A KOŘENÍ!  Na internetu nebo snad každém farmářském  trhu nebo jarmarku nalezneme nějakého bylinkáře či kořenářku, často  i s  názvem jejich názvu odkazující na babičky, tetičky, domácí, apod. Bohužel většina lidí ale neví, že tito stánkaři jsou v naprosté většině jen obchodníci, prodávající zboží nevalné kvality, stáří a s cílem levně nakoupit a dobře prodat. 

V ČR není mnoho pěstitelů bylin, není to zrovna moc výdělečné odvětví, navíc hodně náročné na pěstování, sběr a další zpracování a tak se  logicky většina zemědělců orientuje na to, co je finančně výnosnější. S takovými bylinami se většinou na trzích takřka nesetkáte, prodejci hrající se často na bylinkáře a kořenářky mají mnohem, mnohem snazší a výhodnější byliny zakoupit ze zahraničního velkoobchodu, kde není důležitá kvalita, ale cena. (Byliny jsou dováženy z celého světa, s neznajícím přesným původem, stylem pěstování, způsobem sušení, skladování apod.) Pak rozšrotované „cosi“ zabalit, udělat nějaké směsi a hurá s nimi na trh nebo do obchodu.  Lidé s vidinou, že kupují  zdravý přírodní produkt, který by jim mohl udělat radost dobrou chutí nebo  pomoci při obtížích, netuší, že nekupují nic, co by rostlo v naší zemi, ale je zde jen  zabaleno a tvářící se jako ryze český,  třeba „babičin“ produkt. Je to ta naše správná představa o bylinkách a bylinkovém čaji, nebo masti?

Úplně to nejlepší, co můžete udělat, je vypěstovat si byliny sami (nebo je v rozumné míře posbírat v přírodě). Budete vědět, co sbíráte, v jakém čase a pokud si byliny dále dobře zakonzervujete, uskladníte, zpracujete – může to být TOP PRODUKT!

Ne každý, má ovšem na toto čas, příležitost, prostor nebo schopnosti. Je spousta domácích pěstitelů, třeba to bude Vaše babička, nebo bratr – v tom případě máte rovněž vyhráno.

Pokud ne, i u nás v ČR tu je pár kvalitních firmiček a firem kteří opravdu pěstují, nebo nabízí kvalitu a českou surovinu. Často je jen bohužel velmi těžké je poznat. Ale jsou a držíme jim palce!

U nás v našem maličkém podniku na úpatí Bílých Karpat si děláme vše sami a popravdě jsme na to hrdí. Vše si sami vypěstujeme, nebo posbíráme, usušíme, zpracujeme i zabalíme. Je to hodně náročné, ale neskutečně nás to baví. Učit se budeme stále, ne vše se nám v našem podhorském valašském prostředí daří podle našich představ a někdy je tomu pokus – omyl.:-)

pěstování bylin

Začíná jaro, vše se probouzí a tak jsme se rozhodli, že i my se probudíme.:-)  Pokud budete chtít, můžete se učit s námi.  Zkusíme Vás naučit něco z toho co již umíme, ukázat Vám co si můžete udělat sami, nebo Vás naučit rozpoznávat na trhu kvalitní byliny a výrobky z nich.  Můžete nás sledovat na facebooku, nebo na našich internetových stránkách www.kvetybyliny.cz

 

Přejeme Vám krásné jarní dny!

Vaši Fryzelkovi ze Sušírny sv. Františka